Eğitim Faaliyetleri

Farkındalık Konferansı 2

İstanbul Aydın Üniversitesi Engelsiz Yaşam Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Özel Eğitim Bölümü ve Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) işbirliği ile gerçekleştirdiği “Farkındalık Konferansları” serisinin üçüncüsü 22 Aralık’ta T Blok Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Psikolog Nilüfer Sena Gül, Psikolog Ecem Aygün Ercan ve Dr. Öğr. Üyesi Murat Balcı’nın konuk olarak katıldığı konferansta “Çocuklarla İletişim – Çocuk Resimlerinin Yorumlanması ve Çocukların Beden Dili” konularında katılımcılar bilgilendirildi.

Öğrencilerin yanı sıra Akademisyenlerinde yoğun ilgi gösterdiği Psikolog Nilüfer Sena Gül, Psikolog Ecem Aygün Ercan ve Dr. Öğr. Üyesi Murat Balcı’nın sunumlarının ardından soru cevap şeklinde devam eden konferans, plaket takdimi ve teşekkür belgelerinin verilmesiyle sona erdi.

İletişimde Engelleri Kaldırıyoruz!

İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Engelsiz Yaşam Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın iş birliği ile düzenlediği “İletişimde Engelleri Kaldırıyoruz” semineri gerçekleşti. Yoğun katılımın olduğu seminerde, İşitme Engelliler Federasyon Başkanı Muammer Ay Türkiye’de 4,5 milyon işitme engellinin olduğunu ve işaret dili bilen birey sayısının çok az olduğunu ifade etti. İşaret dilinin yaygınlaşması konusunda ciddi adımların atılması gerektiğini belirtti.

Çalışana Yönelik Hizmet İçi Eğitim Programı

Küçükçekmece Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne bağlı personeli için 29 Mart-1 Nisan 2021 tarihleri arasında dört gün süren “Çalışana Yönelik Hizmet İçi Eğitim Programı” Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) öncülüğünde İstanbul Aydın Üniversitesi ve Küçükçekmece Belediyesinin iş birlikleriyle gerçekleştirilmiştir.

Florya Halit Aydın Yerleşkesinde yüz yüze yapılan eğitim programında “Kişilerarası İletişimde Çatışma Yönetimi, Kurumsal Kimlik, Etkili İletişim ve Müzakere Teknikleri, Etkili Sunum Teknikleri” konuları ele alınmıştır.

İnteraktif olarak gerçekleşen eğitime İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin akademik kadrosundan Doç. Dr. Hale Torun, Dr. Öğr. Üyesi Fatma Nazlı Köksal, Doç. Dr. Mustafa Cebrail Sadakaoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Begüm Aylin Önder eğitimi gerçekleştirmiştir. Çalışana yönelik olarak düzenlenen dört günlük hizmet içi eğitim programının sonunda AKEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Elif Aydın ve İstanbul Aydın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Mehmet Reşat Başar katılımcılara katılım belgesi takdim etmiştir.

CV Hazırlama, Mülakat Teknikleri ve Girişimcilik Semineri

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Aydın Üniversitesi ve SecretCV işbirliği ile düzenlediği “CV Hazırlama, Mülakat Teknikleri ve Girişimcilik” konulu seminer programı gerçekleştirilmiştir.

SecretCV Genel Müdürü Okan Tütüncü’nün konuşmacı olduğu seminerde gençlere işe alım sürecinde gerçekleştirilebilecek farklı mülakat teknikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Gençlere, işe alım sürecinin ilk adımı olan özgeçmiş hazırlanmasına ilişkin püf noktaları anlatan Tütüncü, doğru örneklerle özgeçmiş hazırlık süreci hakkında detaylı açıklamalar yapmıştır. İş dünyasının yeni mezunlardan beklentilerini ve insan kaynakları yönetiminde süregelen çalışmalar ve metodolojiler hakkında da bilgiler verilmiş ayrıca mülakata davet ve katılım süreçlerine ilişkin farklı tutum ve yaklaşımlara ilişkin açıklamalar yapılmıştır.

Liderlik ve Yerel Yönetişim Konferansı

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın, İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliği ile düzenlediği “Liderlik ve Yerel Yönetişim” konferansı gerçekleştirilmiştir.

Prof. Dr. Richard Callahan’ın konuşmacı olduğu konferansta ağırlıklı olarak yerel yönetim liderliğinin tanımı, güçlü yerel lider nasıl olmalıdır, liderlik uygulaması ve liderlik yetenekleri konularına değinmiştir. Yerel yönetimlerin yaşamımızı şekillendirdiğini anlatan Callahan, yerel yönetimlere ciddi olarak büyük önem verilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Callahan, yerel yönetimlerin güçlenebilmesinin en önemli şartının ise, güçlü lider anlayışı ile başarılacağını ifade etmiştir.

Şiddeti Önleme ve Eylemi Azaltma

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliği ile Florya Halit Aydın Yerleşkesi’nde İstanbul Milli Eğitim İl Müdürü Sayın Ata Özer’in katılımıyla “Şiddeti Önleme ve Eylemi Azaltma” konferansı düzenlenmiştir. Konferansta, Türkiye’de şiddetin ailede başladığı ve çözümünün sevgiden geçtiği vurgulanmıştır.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Özer, Türkiye’nin eğitimde temel iki sorunun bulunduğuna işaret ederek, okul öncesi eğitim ve mesleki eğitim konusunda Avrupa’nın gerisinde olduğumuzu belirtmiştir.

I. Sivil Toplum Kuruluşları Fuarı

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı, İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliği ile gençlerin kültürel ve sosyal alanda gelişimine katkıda bulunmak, ilgi alanlarında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile buluşmalarını sağlamak amacıyla düzenlenmiştir.

Fuar organizasyonuna, sivil toplum kuruluşları stant ve sunum etkinlikleriyle katılmıştır. Ünlü Sanatçı Mehmet Ali Alabora’nın sunumuyla 29 Nisan 2009 Çarşamba günü “Hayatın İçindeki Sivil Toplum” başlıklı sunumla konferansta deneyimlerini gençlerle paylaşmıştır. 30 Nisan 2009 tarihinde ise “Gençliğin Belirlediği Sorunlar ve Uygulanan Çözümler” paneli gerçekleştirilmiştir. Panele Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Birim Yöneticisi Yörük Kurtaran, Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Yusuf Güven, Genç Yönetici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Saruhan Tan katılım sağlamıştır.

Liderlik, Yüzyılın En Büyük Gereksinimi Konferansı

KKTC Kurucu Devlet Başkanı Rauf Denktaş, Anadolu Eğitim Kültür Vakfı ve İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliği ile “Liderlik: Yüzyılımızın En Büyük Gereksinimi” konusunda bir konuşma gerçekleştirmiştir. Denktaş, konuşmasında hem kişisel anlamda hem de ulusal anlamda liderlik kuramlarına değinerek lider kişileri koşulların oluşturduğunu, kendisinin liderlik öyküsü örnekleri üzerinden açıklamıştır.

Liderlerin vizyon sahibi olması gerektiğini belirten Denktaş, vizyon geliştirebilmek için hem çağı, hem de geleceği iyi görebilmek gerektiğini ifade etmiştir. Uluslararası ortamda lider olarak kabul edilen ülkelere de değinen Denktaş, Kıbrıs örneğinde olduğu gibi lider ülkelerin davranışlarının her zaman haklı olanın yanında olmayabileceğini söylemiştir.

Kariyer Fuarı

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirdiği Kariyer Fuarı İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Halit Aydın Yerleşkesi’nde özel sektörün öncü firmaları ile gençleri buluşturmuştur.

Gençlerin geleceğe yönelik kariyer planlaması yapma imkânı, iş dünyasının profesyonelleri ile buluşarak ve firmalara iş ve staj başvurusu yapabildikleri bu önemli faaliyette, katılımcı firmalar gençlere kendilerini tanıtabilme ve ihtiyaç duydukları eğitimli iş gücüne ulaşabilme fırsatını yakalama olanağına kavuşmuştur.

İnsan Kaynakları ve Mülakat Teknikleri Semineri

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (AKEV) Aydın Üniversitesi işbirliği ile Hürriyet İnsan Kaynakları Çözüm Ortaklığında düzenlediği “İnsan Kaynakları ve Mülakat Teknikleri” konulu seminer programı gerçekleştirilmiştir. Hürriyet İK Direktörü Sn. Sancak Basa’nın konuşmacı olduğu seminerde gençlere işe alım sürecinde gerçekleştirilebilecek farklı mülakat teknikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Kendisi hakkında da bilgiler veren Sn. Sancak Basa, Hürriyet Gazetesi’nin misyonu, vizyonu ve ilkelerinden bahsetmiştir.  Hürriyet’in insan kaynakları yönetimi örneklerini gençlerle paylaşmıştır.

Mülakat Teknikleri Semineri

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (AKEV) İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliği ile düzenlediği “Mülakat Teknikleri” konulu seminer programı gerçekleştirilmiştir. Bu seminerde gençlere işe alım sürecinde gerçekleştirilebilecek farklı mülakat teknikleri hakkında bilgiler verilmiştir.

İş dünyasının yeni mezunlardan beklentileri ve insan kaynakları yönetiminde süregelen çalışmalar ve metodolojiler hakkında da bilgiler verilmiş ve işverenlerle yapılan mülakatlarda dikkat edilmesi gereken hususlar vurgulanmıştır.

İleri Satış Teknikleri ve Satışta Etkin İletişim Semineri

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (AKEV), İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliği ile düzenlediği “İleri Satış Teknikleri ve Satışta Etkili İletişim” konulu seminer programı gerçekleştirilmiştir.

Bu seminerde gençlere pazarlama ve satış teknikliklerine hakkında bilgiler verilmiştir. Günümüz şartlarında satış ve pazarlama davranışlarındaki değişim sürecinin anlatıldığı seminerde salt kendi çıkar ve özelliklerine odaklanmış satış davranışları ve pazarlama anlayışlarının, tarihin tozlu sayfalarında çoktan yerlerini aldığı belirtilmiştir.

Bugün, müşterisini anlayan, psikolojik özelliklerini önemseyen, satın alma davranış ve özelliklerine saygı gösteren, yeni pazarlama anlayışı ile profesyonel satış davranışını bütünleştirebilen ve mükemmel hizmet anlayışını amaç edinmiş kişi ve kurumların ancak varlıklarını sürdürebilecekleri vurgulanmıştır. Seminer, katılımcıların bu süreci fark etmeleri ve geliştirmeleri çerçevesinde; günümüz satış ve pazarlama davranışlarında değişen taraflar, pazarlama ve satış anlayışında bütünsel modeller, müşteri odaklı yönetim anlayışının geliştirilmesi, müşteri odaklılık ve etkin müşteri iletişimi gibi ana başlıklar halinde irdelenmiştir.

Etkili İletişim ve Beden Dili Semineri

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) ve İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “Etkili İletişim ve Beden Dili” seminer programı gerçekleştirilmiştir. Kişisel gelişimi destekleyici bir faaliyet olarak programlanan seminere, gençlerin katılımı ve ilgisi yoğun olmuştur. Seminer programında, iletişimin tanımı ve gerekçeleri hakkında bilgi verilirken beden dili, etkili iletişim ve dinleme konularında da detaylı açıklamalar yapılmıştır.

Lider Yönetici ve Transfer Politikaları Paneli

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) ile İstanbul Aydın Üniversitesi’nin birlikte düzenlediği “Lider Yönetici ve Transfer Politikaları” konulu panel Aydın Üniversitesi Halit Aydın Florya Yerleşkesi’nde gerçekleşmiştir.

Panele gençler büyük ilgi gösterirken, Fenerbahçe Kulübü Eski Başkanı Ali Şen, Galatasaray Kulübü Eski Başkanı Mehmet Cansun, Milli Takımlar Eski Sorumlusu Ayhan Bermek ve İstanbul Üniversitesi Eski Rektörü ve Beşiktaş Kongre Üyesi Mesut Parlak panelist olarak katılmışlardır.

Panelde gündemdeki futbol transferlerine ve futbol sektörü özelinden genel olarak lider yönetici kavramlarına farklı yaklaşımlar getirilmiştir.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nin Kuruluşu

İstanbul Aydın Üniversitesi’nin kuruluş çalışmaları tamamlanarak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na öneri sunulmuştur. Bu öneri Yükseköğretim Kurulu Genel Kurulu’nca uygun görülmüş olup gerekli yasal prosedür izlenerek 18 Mayıs 2007 tarih ve 26526 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5656 Ek-73 sayılı kanunla İstanbul Aydın Üniversitesi kurulmuş ve tüzel kişilik kazanmıştır.

Vakıf Meslek Yüksekokulları ve Üniversitelerinin Önemi Paneli

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV), İstanbul Aydın Üniversitesi ve Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu işbirliği ile “Türkiye’de Vakıf Meslek Yüksekokulları ve Üniversitelerinin Önemi” konulu bir panel gerçekleştirmiştir. AKEV Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın tarafından açılan konferansa; eğitim, iş, basın ve akademik çerçeveden yoğun bir katılım gerçekleşmiştir.

Panelde; üniversitelerin bilgi ve teknolojiyi toplumsal yarara dönüştüren kurumlar oldukları ve üniversitelerin 21. yüzyılda yalnızca bilgi ve teknoloji ile değil; aynı zamanda hukuk, ortak miras, çevre, kültür, sanat yapıtları, korumacılık ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri ile de toplumu aydınlatacakları üzerinde durulmuştur. İster devlet, isterse vakıf üniversitesi olsun tüm üniversiteler en büyük sermaye olan bilginin ana kaynağıdır vurgusu yapılmıştır. Toplumsal öncülüğün olmazsa olmazları olan yükseköğretim kurumları, ulusal bilinç, çağdaşlık, düşüncede boyut derinliğinin yanı sıra Türkiye’nin aydınlık geleceğini oluşturma görevini de üstlendikleri bildirilmiştir.

Türkiye’de eğitim için gerekli şartların varlığının yanı sıra net bir eğitim stratejisinin olmadığı, bu sebeple vakıf meslek yüksekokullarının açılmasının ayrıca bir öneme sahip olduğu ifade edilmiştir. Çok genç bir nüfusa sahip olan ülkemizde, her yıl üniversite sınavına giren öğrenci sayısının artması, yüz binlerce öğrencinin bu sınavlarda başarılı olamaması ve üretimden kopmasının önüne geçilmesi anlamında vakıf üniversitelerinin ve vakıf meslek yüksekokullarının önemli bir görevi yerine getirdiği ifade edilmiştir.

Öğretmenler Günü Etkinlikleri

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) “Öğretmenler Günü” etkinlikleri dolayısıyla geleneksel olarak düzenlediği törenler gerçekleştirilmiştir. Bu faaliyetler kapsamında, eğitimcilerin ve sektörün ortak sorunlarının paylaşıldığı seminer, panel gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu işbirliği ile düzenlediği kitap yardım kampanyası gerçekleştirilmiştir. İmkânı olmayan köy okullarına eğitim ve kültür yayınlarının ulaştırılmasını sağlayan bu faaliyet ile eğitimde fırsat eşitliğine katkı yaratmaya çabalanmıştır.

Bilimsel Toplantılar

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (AKEV), İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliğiyle düzenlediği bilimsel toplantılar farklı temalarda düzenlenmiştir.

Bu bilimsel toplantılar Prof. Dr. Candan Varlık ve Prof. Dr. Mustafa Çıkrıkçı moderatörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Bu toplantılarla gençlerin, bilim dünyasındaki güncel gelişmeler hakkında bilgilendirilmesi ve bilimsel düşünce sistemini geliştirmesi konusuna katkı sağlanmıştır. Bilimsel toplantı faaliyetleri kapsamında 2010 yılı sonuna kadar 20 toplantı organize edilmiştir. Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) ve Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu koordinasyonu ile “Depreme Ne Kadar Hazırız?” panel faaliyeti olarak gerçekleştirilmiştir. Panele, Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Kızılay Derneği Danışmanı Tekin Küçükali, Kızılay Derneği Genel Başkanı ve Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Başkanı Recep Ülker, İstanbul Valiliği Kriz Merkezi’nden Necmi Ercin ve Bahçelievler Kaymakamı Turhan Ayvaz da katılmışlardır.

Açılış konuşmasını AKEV Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın yaptığı panelde katılımcılar olası bir deprem felaketinden önce afet yönetimine hazır olmanın önemini vurgulamışlardır. Sayın Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara konuşmasında İstanbul’daki binaların %70’inin de olası depreme hazırlıklı olmadığının altını çizmiştir. Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Emekli Orgeneral Necdet Timur ve ABMYO Müdürü M. Salih Çelikkale panelistlere, Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın birer plaketini takdim etmiştir.

Basın Toplantısı

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) ile Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu’nun mesleki eğitimin önemini vurgulamak, Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu’nun Türk eğitim sistemine ve iş dünyasına kattıklarının paylaşıldığı basın toplantısı gerçekleştirilmiştir. Bu faaliyet vasıtasıyla mesleki eğitim konusunda kamuoyu farkındalığının artırılmasına katkı sağlanmaya çabalanmıştır. Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV), Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu ve BİL Eğitim Kurumları işbirliği ile “Sınav Stresi ile Başa Çıkma Yöntemleri” konulu seminer gerçekleştirmiştir.

Bu seminerler, üniversite giriş sınavlarına hazırlanan lise ve dengi okullardaki gençlerin sınav stresi ile başa çıkması, sınav başarısı kazanmada velilere düşen görevler gibi temel başlıklarda düzenlenmiştir. Bu faaliyet aracılığıyla binlerce gencin sınav başarısına destek olunmaya çabalanmıştır.

Türkiye’de Mesleki Eğitimin Yeri ve Önemi

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV), Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu işbirliği ile düzenlenmiştir. Bu konferansta mesleki eğitim ve iş dünyasından katılımcılar mesleki yeterlilik ve istihdam hedefli meslek eğitim konularında sunuş ve görüşler bildirmişlerdir. Mesleki eğitimin Türkiye’de iş dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda kurgulanmasının nitelikli iş gücü açığının giderilmesinin önemi üzerinde durulmuştur. Konferansta vurgulanan temel konulardan biri de eğitim ve iş dünyası işbirliğinin güçlendirilmesinin gerekliliği olmuştur.

AKEV Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın tarafından açılan konferansa; iş, basın, akademik çevreden yoğun bir katılım gerçekleşmiştir.

Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu Tanıtım Gecesi Etkinlikleri

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) tarafından kurulan ve Yükseköğretim Kurulu onaylı Türkiye’nin ilk vakıf meslek yüksekokulu olma özelliğini taşıyan Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu’nun eğitime başlamasına ilişkin tanıtım geceler gerçekleştirilmiştir. Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu’nun 11 eğitim programı ile birlikte, gençlere eğitim sonrası sağlanan iş imkânları ve bu konudaki çözüm ortaklıkları hakkında bilgiler vermiştir. Bu tanıtım geceleri etkinliklerinde eğitim sonrası iş imkânları yaratmak üzere Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu’nun çözüm ortakları arasında olacak kurumlar ile gençler ve eğitim paydaşlarının bir araya gelmesi sağlanmıştır.

Bu tanıtım gecelerine eğitim camiasının önde gelen temsilcileri ile Belediye Başkanları ve Kaymakamların yanı sıra çözüm ortaklarından Ulusoy, The Green Park, Dedeman Otels, Amerikan Hastanesi, RODER, BİL HOLDİNG, Türk Kalp Vakfı, TÖDER, SSV, UFRAD, Acıbadem Hastanesi, BOĞAZİÇİ Sağlık, Sigarayla Savaşanlar Derneği, Tercüman Gazetesi, MMC TV, İstanbul TV, ARAS Kargo vb. gibi alanında lider ve köklü kuruluşların temsilcileri ve basın alanındaki çözüm ortakları katılmışlardır.

Avrupa Birliği’nde Eğitim ve Geleceğin Meslekleri

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) ile Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu’nun tarihinde gerçekleştirdiği panel faaliyetidir. Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın açılış konuşması ile başlamış ve Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyet Başkanı Danışmanı Prof. Dr. C. Ruhi Kaykayoğlu yönetiminde sürmüştür.

Panele; İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Necdet Kaner,  Leonarda da Vinci Genel Koordinatörü İbrahim Demirer, Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Geleceğin Meslekleri Kitabı Yazarı Doç.Dr. Osman Özsoy, MICROSOFT Akademik Danışmanı Nuri Çankaya, Prometheus Yönetim Danışmanlığı Genel Müdürü Yücel Atış’ın katılımlarıyla yapılmıştır. Panel etkinliğine birçok gencin katlımı ile gerçekleşmiştir. Panelin akabinde Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül tarafından “Gençler Kendilerini Nasıl Yetiştirmeli?” adlı bir söyleşi gerçekleştirilmiştir.

Program Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu BİL Halk Kariyer Merkezi tarafından organize edilen Kariyer Atölyesi etkinliği ile sona ermiştir. Bu etkinlikte öğrenciler ücretsiz Kariyer testi imkânlarından yararlanmıştır.

Meslek Tercihleri Konferansı

Ortaöğretim kurumlarında üniversiteye hazırlık grubu lise ve dengi okullarda gençlerin kariyer ve meslek seçimlerine katkı sağlayacak bir dizi konferans uygulanmıştır. Bu faaliyetlerde BİL Eğitim Kurumları ile işbirliği yapılmıştır. Meslek Tercihleri konferansları ile gençlerin başarılı olabilecekleri bir kariyer yaşamına hazırlanmaları ve bilinçli kariyer seçimi yapmalarına katkı sağlanmaya çabalanmıştır. AKEV’in gerçekleştirdiği bu faaliyetlere binlerce gencin katılımı sağlanmıştır.

Ücretsiz ÖSS Deneme Sınavı Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı, Bil Dershaneleri işbirliği ile Lise ve dengi öğrencilere ücretsiz ÖSS deneme sınavlarını uygulamıştır. Bu ücretsiz sınavlar aracılığıyla yükseköğretime geçiş sınavlarında öğrencilerin sınav başarısına katkı sağlaması amaçlanmıştır. Bu faaliyetten binlerce öğrencinin yararlanması sağlanmıştır. İnternet üzerinden katılımla gerçekleşen sınav faaliyeti ile her ilden öğrencilerin katılımı mümkün olmuştur.

Rehberlik Seminerleri

Ankara, Kayseri, Konya ve Kemer’de üniversite giriş sınavlarına hazırlık yapan öğrencilere “Sınav öncesi motivasyon ve son hazırlıklar” konulu seminerler dizisi Bil Dershaneleri işbirliğiyle düzenlenmiştir.

Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu’nun Kurulması

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) Türkiye’nin ilk vakıf meslek yüksekokulunu ülke yükseköğretimine kazandırmıştır. 12 önlisans programında eğitime başlama izni alan Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu Bahçelievler Yerleşkesinde konumlandırılmıştır. Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı ve BİL Dershaneleri işbirliği ile “Öğretmenler Günü” etkinlikleri dolayısıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenen törenler ile gerçekleştirilmiştir. Bu faaliyetler kapsamında, eğitimimizin mimarı öğretmenlerimizin mesleki sorunlarını dile getiren, eğitim sektörünün gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen seminer, panel gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiştir.

Bu etkinliklerde eğitim konusunun devletin ve hükümetlerin en öncelikli politikası olması gerekliliği; eğitimin, bir toplum için gelişmenin ve çağdaşlaşmanın tek anahtarı olduğu, ulusların bugünkü refah ve mutluluklarının, ekonomik ve uygarlık seviyelerinin eğitime verdikleri önemle ölçüleceği vurgulanmıştır.

İleri Satış Teknikleri ve Satışta Etkin İletişim

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (AKEV) düzenlediği “İleri Satış Teknikleri ve Satışta Etkili İletişim” konulu seminer program Vakıf Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. Seminerde gençlere pazarlama ve satış teknikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Günümüz şartlarında satış ve pazarlama davranışlarındaki değişim sürecinin anlatıldığı seminerde; salt kendi çıkar özelliklerine odaklanmış satış davranışları ve pazarlama anlayışlarının, tarihin tozlu sayfalarında çoktan yerlerini aldığı belirtilmiştir.

Bugün ise müşterisini anlayan, psikolojik özelliklerini önemseyen, satın alma davranış ve özelliklerine saygı gösteren, yeni pazarlama anlayışı ile profesyonel satış davranışını bütünleştirebilen ve mükemmel hizmet anlayışını amaç edinmiş kişi ve kurumların varlıklarını sürdürebilecekleri vurgulanmıştır.

Kitap Yardım Kampanyası

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) ve BİL Dershaneleri, Anadolu’nun pek çok ilköğretim okuluna yardım kampanyası düzenlemiştir. İmkânı olmayan okul ve öğrencilere eğitim yayınlarının ulaştırılması yoluyla gerçekleştirilen bu sosyal sorumluluk projesinden binlerce eğitim yayınının dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı koordinasyonunda gerçekleşen projeye gönüllü gençlerin katılımı ve katkıları büyük ölçüde olmuştur.

Kitap, yayın, konu anlatım ve test kitaplarından oluşan paketler Anadolu’da ihtiyacı olan köy okullarına da gönderilmiştir.

Etkili İletişim, Sunum Teknikleri ve Beden Dili

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) organizasyonu ile düzenlenen “Etkili İletişim ve Beden Dili” seminer programı Vakıf Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Gençlerin kişisel gelişimini destekleyici bir faaliyet olarak programlanan seminere gençlerin katılım düzeyi yoğun olmuştur. Seminer programında, iletişimin tanımı ve teknikleri hakkında bilgi verilirken, beden dili, etkili iletişim ve dinleme konularında becerilerin geliştirilmesi yönünde detaylı açıklamalar yapılmıştır.

BAĞIŞ YAP