Çevre ve Toplum Sağlığı

SU KUYULARI

Afrika’daki çoğu insan nitelikli sulara ulaşabilmek için kilometrelerce yürümek zorunda kalıp yağmur sularının oluşturduğu çamurlu ya da pis suların biriktiği göletlerden su ihtiyacını karşılamakta ve kirli suların tüketilmesinden kaynaklı bir çok hastalıklarla mücadele etmektedir. Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı; Afrikalı insanların temiz suya erişimini sağlamak adına Nijer’de Halit Aydın, Sabire Aydın ve Doç.Dr. Mustafa Aydın adına 3 suyusu açtı.

YEŞİL VATAN PLATFORMU VE İAÜ, MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ’NDE FİDANLARI TOPRAKLA BULUŞTURDU

 Yeşil Vatan Platformu, AKEV, İAÜ iş birliği ile İhsaniye bölgesinde, Bağcılar Belediyesi Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı’ndan engelli bireyler ile body sistemiyle İAÜ Ekorekreasyon Kulübündeki öğrenciler eşleştirilerek birlikte fidan dikimi yapıldı.

Milli Ağaçlandırma Günü; ormanlarımızı korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesillerimiz için yurdumuzu daha sağlıklı, daha yaşanabilir kılmak için bir farkındalık ve fidanları toprakla buluşturma günüdür. Ülkemiz sahip olduğu ormanlarıyla, yeşil alanlarıyla, doğal parkları, vadileri, kanyonları, ırmakları, şelaleleri, mesire alanlarıyla, adeta bir yeryüzü cennetidir.  Bizler bu yeryüzü cennetini, en güzel şekilde sahip çıkarak yarınlara miras bırakabilmek için emek veriyoruz.

Yeşil Vatan Platformu, Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV), İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ), ve İAÜ Ekorekreasyon Kulübü iş birliğiyle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ormansız bir yurt, vatan değildir.” sözünden hareketle milli bir şuurla, milli bir seferberlik bilinciyle, her daim daha fazla fidanı vatan toprağımızla buluşturmaya yarınlara yeşil miras bırakmaya devam edeceğiz. Bağcılar Belediyesi Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı’ndan engelli bireyler ile body sistemiyle İAÜ Ekorekreasyon Kulübündeki öğrencilerle eşleştirildi ve İstanbul İl Orman Bölge Müdürlüğünün İhsaniye bölgesinde belirlediği alanda fidan dikildi.

Milli Ağaçlandırma Gününde dikilen fidanların daha yeşil bir Türkiye, daha yeşil bir İstanbul’a vesile olmasını diliyoruz.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLERLE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

 

ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLERLE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Dünya Çevre Günü kapsamında İstanbul Aydın Üniversitesi İnsan ve Çevre Sağlığı Merkezi’nin destekleri ve Bağcılar Engelliler Sarayı’ndan faydalanan bireylerle Kemerburgaz Kent Ormanında doğa yürüyüşü ve temizliği gerçekleştirildi. İstanbul Aydın Üniversitesi gönüllü öğrencileri özel gereksinimli bireylere eşlik ederek onlara doğada kaliteli vakit geçirme fırsatı sundu.

EURIE 2023

 

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı-AKEV Destekleri ile “Afet Yönetiminde Üniversitelerin Rolü ve Önemi” Paneli

Avrasya Üniversiteler Birliğinin her sene düzenlediği 8. Avrasya Yükseköğretim Zirvesi bu yıl 1-3 Mart 2023 tarihleri arasında gerçekleşti. Yapılan zirvede Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı destekleri ile “Afet Yönetiminde Üniversitelerin Rolü ve Önemi” konulu panel düzenlendi. Panel, Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu Prof.Dr. Şerif Barış ve Prof. Dr. Ahmet Tamer Aker moderatörlüğünde gerçekleşti. Birçok farklı disiplinden akademisyenin katılım sağladığı panelde ele alınan konu başlıkları ve ortaya koydukları öneriler raporlaştırılarak kamuoyuyla paylaşıldı.

Uluslararası İklim ve Enerji Forumu-2022

 İstanbul Aydın Üniversitesi ev sahipliğinde İstanbul Aydın Üniversitesi Çevre ve İnsan Sağlığı Merkezi, TESPAM ve İTÜ ortaklığında Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV), Yeşil Vatan Platformu, Unesco Kürsüsü destekleri ile     11 Mart 2022 tarihinde ON-LINE olarak gerçekleştirilmiştir. Tüm gün boyunca devam eden forumda COP26 ve İklim Değişimi ile Küresel Mücadele, Karbon Emisyon Limitleri ve Çevresel Riskler, Karbon Ekonomisi ve Yeşil Ticaret, Finansal ve Teknolojik Yeterlilikler, Türkiye’nin Yeşil Hedefleri başlıklarında beş farklı oturum düzenlenmiştir. Üniversitelerden ve özel sektörden, İklim Değişikliği Başkanlığı, Tübitak Mam gibi devletimizin kıymetli kurumlarında ulusal ve uluslararası 29 farklı konuşmacının katılım sağladığı forumu gün boyunca ulusal ve uluslararası 300 katılımcı takip etmiştir.

6 Farklı Ülkenin Gençleri Bağımlılıkla Mücadele İçin İstanbul’da Buluşuyor

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV), İstanbul Aydın Üniversitesi, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği ve T.C Ulusal Ajans işbirliğinde ‘Bağımsız Yaşam Sahası’ projesi düzenleniyor.

Bağımlılıkla Mücadeleye vurgu yapmak için düzenlenen projeye; Cezayir, Hırvatistan, İspanya, Fas, Polonya ve Türkiye olmak üzere toplam 6 ülkeden 18-30 yaş arası gönüllü gençler katılım sağlayacak. Ülkelerinde üye oldukları Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile yaptıkları çalışmaların yanı sıra Türkiye’de yapılacak “Bağımsız Yaşam Sahası” projesinde de yer alacak olan gönüllüler; sigara, alkol, teknoloji ve diğer bağımlılıklar üzerinde tartışacak.

Bağımlılıkla mücadele ve çözüm önerileri üzerine yapılan proje İstanbul Aydın Üniversitesi Tepekent Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.

Kültür ve eğitim programlarını içeren projede öğrencilere İstanbul gezileri düzenlenerek tarihi ve kültürel değerlerimiz de anlatılacak. Eğitimler sırasında “Kültür Paylaşımı” gecesi ile öğrencilerin yöresel tanıtımlarına olanak sağlanarak kültürler arası iletişime katkıda bulunulacak.

Otel konforunda hazırlanmış İstanbul Aydın Üniversitesi Tepekent Sosyal Tesislerinde 8 gece konaklayacak öğrenciler her türlü yüzme, fitness, sauna, basketbol ve voleybol gibi sosyal alanlardan yararlanabilecek.

Alanında uzman eğitmenler ve konuşmacıların katılım sağlayacağı projenin faaliyetleri arasında; bilgilendirme seminerleri, spor ve canlandırma faaliyetleri, atölye çalışmaları, bağımlılığı yaşantılarıyla tecrübe etmiş insanlarla sohbetler ve kampanya tasarlama gibi çalışmalar yer alacak.

Tüm gençlerin gönüllü olarak katılım sağladığı projede gençler aktif paylaşımlarla yeni fikirler inşa ederken yaygın ve sargın eğitim metotlarını kullanacak. Sosyal amacının yanı sıra kültürel dostluklara da yol açan proje kapsamında daha çok insana ulaşım sağlayarak projenin yaygınlaştırılmasına olanak sağlanacak.

Sigara Bağımlılarının Yüzleri Sergisi ve Paneli

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) ile İstanbul Aydın Üniversitesi ve Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği işbirliğiyle düzenlenen “Sigara Bağımlılarının Yüzleri” Fotoğraf Sergisi ve paneli İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde gerçekleştirilmiştir.

AKEV Mütevelli Heyet Başkanı ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Sayın Dr. Mustafa Aydın tarafından açılan sergi, sigara bağımlılığının insan yaşamı üzerindeki tehdidinin fotoğraf belgesi olarak izleyicileriyle buluşmuştur. Günümüzde insanlığın karşılaştığı en önemli sorunlarından biri olan, insan hayatını ve sağlığını ciddi şekilde tehdit eden sigaraya karşı, insanlığı korumak ve sigaranın dünyada tamamen yok edilmesinin konu edildiği panel etkinliği ise yoğun bir katılımla gerçekleşmiştir. Panel’de yasal her türlü aracı da kullanarak, sigarayı insan toplumundan tümüyle uzaklaştırmanın önemi vurgulanmıştır.

Sağlıklı Beslenme Semineri

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nin işbirliği içinde gerçekleştirdiği sağlıklı beslenme üzerine seminer programı Doç. Dr. Muazzez Garipağaoğlu’nun katılımıyla Florya Halit Aydın Yerleşkesinde gerçekleştirilmiştir.

Çocuk beslenmesi başta olmak üzere, obezite, diyabet ve toplum sağlığı konularında uzun yıllardır çalışmalar yapan Gariağaoğlu, gençlerin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi, tuz ve yağ oranı yüksek gıdalardan ve asitli içeceklerden uzak durması, kepek ekmeği ve lifli gıdaların tüketilmesini sağlaması gerektiğini vurgulamıştır. Doç. Dr. Muazzez Garipağaoğlu; beslenmede fazla tuzlu ve yağlı gıdalardan uzak durulmasının önemine değinmiştir. Beslenmede günlük enerji ve besin öğelerinin karşılanmasının ötesinde sağlıklı beslenmenin sağlıklı yaşamı gerçekleştirmenin en önemli gerekliliği olduğunu ifade etmiştir.

Doç. Dr. Garipağaoğlu bebeklerin 0 – 6 aylık dönemde beslenmeleri, anne sütünün önemi, sağlıklı beslenme, gibi konularda katılımcılara seminer vermiştir. Özellikle anne sütünün önemine değinen Sayın Doç. Dr. Garipağaoğlu, bebeklerin ilk iki yıl boyunca kesinlikle anne sütü ile beslenmeleri gerektiğini vurgulamış ve anne sütünün doğal aşı görevi gördüğünü belirtmiştir.

Her Yönüyle Cilt ve Beden Sağlığı Semineri

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nin işbirliği ile düzenlediği “Her yönüyle cilt ve beden sağlığı” konulu seminer Sayın Dr. Sinan İbiş’in sunumuyla gerçekleştirilmiştir.

Türk insanının en büyük sorununun fazla kilolar, bölgesel yağlanma ve selülit olduğunu söyleyen Dr. İbiş, estetik ve güzellik anlamında, selülitin sadece kadınlarda değil erkeklerde de oluştuğunu bildirmiştir. Selülitin, şişmanlık ve bölgesel yağlanma ile iç içe olduğunu ifade etmiştir. Dr. İbiş sunumunda cilt sağlığına ilişkin konulara da değinerek gençlere “Cildinizi soğuktan koruyun” öğüdünü vermiştir. Kış aylarında cilt için özel bir bakım gerektiği ve cildin yenilenmesini hızlandırmak için bol miktarda C vitamini ve protein içeren serumlar ile glikolik asit içeren losyonların kullanılması önerilmiştir.

Aşırı Zayıflık ve Obezite Semineri

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nin işbirliği ile düzenlediği “Aşırı zayıflık ve obezite” konulu seminer, Ender Saraç’ın sunumuyla düzenlenmiştir. Sayın Saraç, dünyada hızla artan obezitenin değişen beslenme alışkanlıkları ile ilişkisine değinmiştir. Obezite kadar aşırı zayıflığın da tehdit unsurları arasında yer aldığına dikkat çeken Saraç, obeziteye genel olarak aşırı ve yanlış beslenme ile fiziksel aktivite yetersizliğinin neden olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca bu faktörlerin yanı sıra genetik, çevresel, nörolojik, fizyolojik, biyokimyasal, sosyo-kültürel ve psikolojik pek çok faktörün de birbiri ile ilişkili olarak obezite oluşumuna neden olabildiğini belirtmiştir. Tüm dünyada özellikle çocukluk çağı obezitesindeki artışın sadece genetik yapıdaki değişikliklerle açıklanamayacak derecede fazla olduğunu ve obezitenin oluşumunda çevresel faktörlerin rolünün ön planda olduğu kabul edildiğini bildirmiştir. Beslenme bozukluğu sonucu düşük kalori ve protein eksikliğine bağlı olarak mey­dana gelen bir çeşit aşırı zayıflığın ise Kvvas­hiorkor sendromu olduğunu ve bu sendromun görüldüğü çocukların çok zayıf olmakla beraber kandaki albüminin azlığına bağlı olarak vücutlarında şişlik (ödem) ve deride vitamin eksikliğine bağlı renk koyulaşmasının görülebileceği ve infeksiyonlara direncin azalması ile ölüm oranının yüksek olabileceğini vurgulamıştır. Yurdumuzda yetersiz proteinle besle­nen çocuklarda zayıflık görülebilmesine karşın, köy­lerde yaygın bir beslenme aracı olan yoğurt ve ayranın varlığının Kvvashiorkor sendromunun görülmesini engellediğini bildirmiştir.

Otizm ve Uygulamalı Davranış Analizi Semineri

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nin işbirliği ile Florya Halit Aydın Yerleşkesinde düzenlediği, “Otizm ve Uygulamalı Davranış Analizi” seminer programı Tohum Otizm Vakfı Direktörü Doç. Dr. Binyamin BİRKAN’ın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Otizmli ve yaygın gelişim bozukluğu olan çocukları topluma kazandırabilmede, erken tanı ve özel eğitimin oldukça önemli bir yer tuttuğu vurgulanmıştır. Yapılan çalışmalara göre her 150 çocuktan birinin otistik davranışlar gösterdiği ve özel eğitim alanında çalışan insan gücüne duyulan ihtiyacın ise her geçen gün arttığı belirtilmiştir. Otizm ve ağır gelişim yetersizliğinin tedavisi, bireyselleştirilmiş eğitim programı geliştirme, sosyal etkileşim, dil ve konuşma becerilerinin öğretimi konularında genel bilgiler sunulmuştur.

Küresel Isınma ve Çevre Sorunları Paneli

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nin işbirliği ile düzenlenen “Küresel Isınma ve Çevre Sorunları” paneli İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Halit Aydın Yerleşkesinde gerçekleştirilmiştir. AKEV Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın tarafından yapılan açılış konuşmasında, Dünya iklim sisteminde değişikliklere neden olan küresel ısınmanın etkilerinin en yüksek zirvelerden, okyanus derinliklerine, ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her yerinde hissedildiği bildirilmiştir.

Dünyada enerji kullanımının sürekli arttığı, kullanılmakta olan teknolojinin kısa dönemde değişmesine karşın, karbondioksit salınışındaki artışın durmasının olası görülmediği vurgulanmıştır. Kentleşmiş alanlarda hava dolaşımının, yapılaşmanın artışıyla, doğal iklim ortamının bozulması sonucu yerel bir ısınmaya yol açtığı ve bu tür yerel ısınmaların da küresel ısınmayı arttırıcı etkide olduğu belirtilmiştir.

Çevre aktivistleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen panel etkinliği, çocuklarla ağaç fidanı dikme etkinliği ile sonlandırılmıştır.

Bağımlılık Yapan Maddelerin İnsan Zekası Üzerine Etkileri

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV), Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu ve Sigarayla Savaşanlar Derneği işbirliği ile düzenlenen “Bağımlılık Yapan Maddelerin İnsan Zekâsına ve Toplumsal Yaşama Zararlı Etkileri” konferansı Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmiştir.

AKEV Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın tarafından, bağımlılık yapan maddeler günümüz dünyasında insanlık üzerinde din, dil, ırk, güçlü- güçsüz ayrımı yapmadan zarar veren insanlık sorunudur vurgusu ile açılan konferansa gençlerin katılımı ve ilgisi yoğun olarak gerçekleşmiştir.

Sayın Aydın; madde bağımlılığının bireysel açıdan ele alınarak karşımıza çıkan durumu ve nedenleri küçük açılımlar şeklinde inceleyerek, özellikle genç insanların bağımlılık kavramı ile nasıl ve nerede karşılaştıkları, nasıl bağımlı oldukları ve kurtulma yollarını ortaya koyabileceğimiz üzerinde durdu. Dr. Mustafa Aydın bağımlılık yapan maddelere karşı toplumsal mücadelenin başlatılmasının önemini vurguladı.

Sigaranın Zararları Panel ve Oturumu

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV), Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu ve Sigarayla Savaşanlar Derneği işbirliği ile düzenlenen “Sigara ve Uyuşturucu ile Mücadele Yöntemlerikonulu panel vakıf merkezinde gerçekleştirilmiştir. AKEV Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın tarafından açılan panele iş, basın, sanat ve akademik çevreden birçok sigara karşıtı kişi katılmıştır. Panelde, sigara, uyuşturucu ve madde bağımlılığının insan toplumundan tümüyle uzaklaştırmanın önemi vurgulanmıştır.

Sayın Dr. Mustafa Aydın; günümüz dünyasında madde bağımlılığının insanlık üzerinde; hem toplumların hem de kişiliklerin yaralandığı, zarar gördüğü çok geniş açıdan incelenmesi gereken bir insanlık sorunu olduğunu vurgulamıştır. Panelistlerden Prof. Dr. Arif Verimli ise madde kullanımının önemli ve genel nedenleri ile alınması gereken tedbirler hakkında bilgilendirmeler yapmıştır.

Uyuşturucu Maddelerin İnsan Sağlığına Olumsuz Etkileri Konferansı

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV), Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu ve Sigarayla Savaşanlar Derneği işbirliği ile düzenlenen “Uyuşturucu maddelerin insan sağlığına olumsuz etkileri” konulu konferans Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleşti.

Bağımlılık Yapan Maddelerin İnsan Zekâsına ve Toplumsal Yaşama Zararlı Etkileri Konferansı

Bahçelievler Belediyesi, Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV), Sigarayla Savaşanlar Derneği işbirliği ile düzenlenen “Bağımlılık Yapan Maddelerin İnsan Zekâsına ve Toplumsal Yaşama Zararlı Etkileri” konferansı Bahçelievler Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Bahçelievler Belediye Başkanı Sn. Osman Develioğlu bağımlılık yapan maddelerin yol açtığı yıkıcı sağlık, sosyal, çevresel ve ekonomik sorunlara karşı yürütülen mücadele kapsamında; gençlerimizin bağımlılık kavramı ile nasıl ve nerede karşılaştıkları, nasıl bağımlı oldukları ve kurtulma yolları, madde kullanımının önemli ve genel nedenlerinden ve alınması gereken tedbirleri hakkında konuşmasını gerçekleştirdi.

AKEV Mütevelli Heyet Başkanı Sn. Dr. Mustafa Aydın ise günümüz dünyasında madde bağımlılığının, insanlık üzerinde din, dil, ırk, güçlü güçsüz ayrımı yapmadan hem toplumların hem de kişiliklerin zarar gördüğü çok geniş açıdan incelenmesi gereken bir insanlık sorunu olduğunu vurguladı.

Bağımlılık Yapan Maddelerin Zararları Konferansı

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) ve Sigarayla Savaşanlar Derneği işbirliği ile “Sigara, uyuşturucu ve bağımlılık yapan maddelere karşı duyarlılığın artırılması” konferans ve paneli Vakıf Merkezi’nde gerçekleşti.

Konferansta sigaraya, içkiye ve uyuşturucuya başlama yaşının ilköğretim sınırına kadar inecek hale gelmesi, disiplinsizliğin hızla tırmanması, bir kısmı kalıcı yaralanma ve bir kısmı da ölüm olmak üzere şiddet kullanımı, hatta okul idarelerini ve öğretmenleri çekindirecek düzeylere yükselmeye başlaması eğitimimizde ciddi bir problem oluştuğunun göstergesi olarak vurgulandı.

Sigara ve Uyuşturucunun İnsan ve Toplum Hayatındaki Olumsuzlukları Semineri

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV), BİL Dershaneleri ve Sigarayla Savaşanlar Derneği işbirliği ile düzenlenen “Sigara ve uyuşturucunun toplum hayatındaki olumsuzlukları” konulu konferans Vakıf Merkezi’nde gerçekleşmiştir.

Bu konferans sunuşlarında yasal her türlü aracı da kullanarak sigara, uyuşturucu ve madde bağımlılığını insan toplumundan tümüyle uzaklaştırmanın önemi vurgulanmıştır. Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Dr. Mustafa Aydın konferans açılış konuşmasında günümüz dünyasında madde bağımlılığının insanlık üzerinde hem toplumların hem de kişiliklerin yaralandığı, zarar gördüğü çok geniş açıdan incelenmesi gereken bir insanlık sorunu olduğunu vurguladı.

Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Semineri

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) organizasyonu ile Vakıf Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. Bu seminer programında özellikle çocuk beslenmesi başta olmak üzere obezite, diyabet ve toplum sağlığı gibi pek çok konularda katılımcılara bilgiler verilmiştir. Gençlerin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi gerekliliği tuz ve yağ oranı yüksek gıdalardan ve asitli içeceklerden uzak durmaları önerilirken, kepek ekmeği ve lifli gıdaların tüketilmesinin de gerektiğini vurgulanmıştır.

Beslenmede günlük enerji ve besin öğelerinin karşılanmasının ötesinde, sağlıklı beslenmenin sağlıklı yaşamı gerçekleştirmenin en önemli gerekliliği olduğu ve sağlıklı toplumların ancak sağlıklı bireyler ile oluşabileceğinin altı çizilmiştir.

Aşırı Zayıflık ve Obezite Semineri

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (AKEV) organizasyonunda, Sayın Ender Saraç’ın konuşmacı olarak katıldığı seminer gerçekleştirilmiştir. Seminerde dünyada hızla artan obezitenin beslenme değişen beslenme alışkanlıkları ile ilişkisi ve obezite kadar aşırı zayıflığın da insan sağlığını tehdit eden unsurlar arasında yer aldığı konusuna dikkat çekilmiştir.

Obeziteye genel olarak aşırı ve yanlış beslenme ile fiziksel aktivite yetersizliğinin neden olduğunu vurgulanmış ayrıca genetik, çevresel, nörolojik, fizyolojik, biyokimyasal, sosyo-kültürel ve psikolojik pek çok faktörün de birbiri ile ilişkili olarak obezite oluşumuna neden olabildiği belirtilmiştir.

Sigaranın Zararları Panel ve Oturumu

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) ile Sigarayla Savaşanlar Derneği işbirliği ile düzenlenen “Sigaranın Zararları” panel ve oturumu Vakıf Merkezi’nde gerçekleşmiştir.

Günümüzde insanlığın karşılaştığı en önemli sorunlarından biri olan insan hayatını ve sağlığını ciddi şekilde tehdit eden sigaraya karşı, insanlığı korumak ve sigaranın dünyada tamamen yok edilmesinin konu edildiği panel etkinliği yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Çevre ve Toplum Sağlığı Konferansı

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) tarafından düzenlenen “Çevre ve Toplum Sağlığı” konulu seminer Vakıf Merkezi’nde gerçekleşti. AKEV Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın tarafından açılan seminer iş, basın, sanat ve akademik çevreden pek çok katılımcı tarafından destek gördü.

Sayın Aydın konuşmasında; toplumun tüm kesimlerini çevre konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek, olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri kazandırmak ve sorunların çözümünde fertlerin aktif katılımlarını sağlamak çevre ve sağlık konularında eğitimler verilmesi gerektiğini vurguladı.

BAĞIŞ YAP